Реч директора
Врањски крај нема много институција дугог трајања и културног значаја које, попут врањске Гимназије, већ 140 година образују, васпитавају, богате знањем, културно уздижу, духовно и интелектуално обликују нараштаје. Значај ове институције у формирању идентитета српског народа и модернизацији друштва Србије је немерљив.
Отуда ово истраживање и потреба једне школе да обележи значајну годишњицу свог постојања кроз ликове и дела великана, својих ученика и професора, савременика; не да о њима судимо, већ рачунамо на ширу потребу друштва да упозна сопствено културно наслеђе које представља сигуран темељ, ослонац за будућност и наставак једне приче будућим генерацијама да наставе, да прича о знаменитим личностима никада не стане...
Структуру рукописа чине хронолошки обликована поглавља посвећена оснивању и раду школе, затим отварање страница личности која носи препознатљив ауторски печат, а све заједно једну мисаону целину која пружа јасан увид у богату историју врањске Гимназије. Захваљујући истраживачком напору бројних аутора, понајвише Томислава Симоновића, ради се о рукопису који који афирмише традицију Гимназије у Врању и у свест савременика враћа сећање на генерације професора и ученика који су својим знањем и врлинама обележили просветну историју Србије.
Подухват да се сачини избор рукописа знаменитих личности врањске Гимназије је сам по себи ризик и храброст. И Редакцијском одбору и Издавачу било је јасно да и у најбољој намери предложени избор није беспрекоран и да ће увек бити простора за наставак и допуну ове наше приче коју смо започели у духу савршене толеранције и међусобног разумевања са једном једином идејом: да се не забораве људи вредни сећања, да се открију личности са којима нисмо довољно упознати, да се вратимо лику и делу човека који је заборављен и није довољно представљен у времену у којем је живео.
Важно начело којим смо се руководили приликом састављања је сачинити избор људи који су својим радом спојили националне и универзалне вредности. Јасно је, јер су нам добро познати, често веома варљиви, путеви који воде до светских признања и славе. Кроз знамените личности одражава се неминовно судбина народа и националне културе једног народа. Ишчитавајући биографије личности пред нама се откривају људи од крви и меса, сведоци једног времена, од књижевника, песника, научника, хроничара, до хероја и светитеља. Међу њима има лекара, уметника, привредника, политиколога, јавних личности које су својим радом показале степен друштвене организованости. Антологија од 170 личности које су обележиле једно историјско раздобље од скоро век и по у духовноj и културноj основи је време школе, образовања и града која читаоцу пружа увид у саму срж наше духовности, науке, културе и уметности.
Културна ризница знаменитих је обележена космополитизмом и сазнањем да је српски народ богат у својим великанима и да је познавање и уважавање властите традиције само наш позив да ослушкујемо потребе своје околине на свим нивоима и у свим сферама друштва. Намера приређивача била је да у време када недостају узори и када је нарушен систем вредности, омладини и будућем нараштају у свету образовања и васпитања за одговор можете понудити вертикалу духовности и науке. Држимо се старих мудрости: „Учинимо оно што можемо, нека моћни буду бољиˮ. Човек живи да би стварао и једини живот достојан човека је онај из кога проистекну духовне и материјалне вредности које у мањој или већој мери чине добро онима који остају иза нас.
Наша дужност је да сачувамо светло сећање на наше ученике и професоре, да прича о знаменитима траје и настави се...
Сузана Мишић Станковић
Директор Гимназије „Бора Станковићˮ